Öğreniyorum

20180701_204649

Görsel: Elif Banu Şen

Yaşadıkça maalesef duygularımın köreldiğini ve kalbimin nasırlaştığını hissediyorum. Gördüğüm rengârenk bir kelebek, bir yaseminin bayıltıcı kokusu veya o zamanlar sevdiğim, dinlemekten ve seyretmekten keyif aldığım bir sürü şey ilgimi çekmiyor. Tahammül sınırlarım ilerleyen yaşımla birlikte genişleyeceğine aksine daralıyor, hoşgörü sadece lafta kalmaya başlıyor. Bunun neden böyle olduğunu sorgulamak aklımın ucundan bile geçmiyor, neler oluyor diye düşünüp sorgulamıyorum.

İçine çekildiğim her olayı yaşıyor, filmin sonunu merak etmeden içinde yer alıyorum. Bu süreç içinde hayatım boyunca karşılaşamayacağım davranışları görüyor, sabır denen olguyu ve tepkisizliği öğreniyorum. Duyguları bir kenara bırakıp, sadece yapılması gerekenleri yapmanın önemini anlıyorum. Büyüklerimizin hep dedikleri gibi hayat bizim için ve doğduğumuz andan ölene kadar hep öğreneceğiz.

Bu hayat yaşadıkça beni şaşırtmaya devam ediyor. Birçok şeyi bildiğimi, gördüğümü düşünürken hayat birden olmadık bir hamle yapıyor ve karşıma yepyeni bir olayla çıkıyor. Ben sahip olduğum ve bildiğim davranış kalıplarıyla onu bir anda yaşamaya başlıyorum ama bu yeterli olmuyor, daha fazlası gerekiyor. İşte öğrenme işi de tam orada devreye giriyor, kitaplardan okuyup da tam olarak anlayamadığım olaylar birden anlam kazanıyor.

Bu sanki meydanlarda kalabalıkla birlikte atılan boş sloganların içinin doldurulması olayı gibi! Oysa sürü içgüdüsünden sıyrılıp gerçekleri dünya gözünle görmeye başladığımda, hayatın dakikalar ve saniyeler ile yaşandığını görüyorum. Karşıma çıkan resimler ve olaylar an ve an değişiyor, o kısacık arada insanları tanıyor, onların karakterlerini daha açık ve net izliyorum. Sözlerin anlamını yitirdiğini, var olan düzenin başıbozukluğunu ve onların beni nasıl zor durumlara düşürdüğünü görüyorum.

Zaman ilerliyor, saat sürekli işliyor, ben bakıyorum, görüyorum, yaşayıp öğreniyorum. Fotografik hafızam zamanı geldiğinde gerekeni önüme seriyor, yeniden yaşıyorum, görüyorum, öğreniyorum…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s