Yayınlandığını gördüğüm ilk yazı

Yazdığım ve 38 yıl önce yıllıkta yayınlandığını gördüğüm ilk çalışmamı 2020 yılının ilk yazısı olarak sizlerle paylaşmak istiyorum. Çalışmanın yazım sürecinin hikâyesini daha önce anlattığım için onu geçip doğrudan yazıya giriyorum. O hikayeyi hatırlamak isterseniz bağlantı linki şu şekildedir: Zaman nasıl da geçmiş 

İlginçtir ki bu çalışmadan sonra 25 yıl boyunca ekonomi ve finans dergilerinde yayınlanan bilimsel makaleler dışında edebi anlamda bir tek satır bile yazmadım. Bakalım okulun kantini hakkında yazdığım bu yazı ilginizi çekecek mi?

20210531_141841

20210531_142053

Görsel: İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi 82 yıllığı

1982 yılı öğrenci yıllığında yer alan çalışmamı daha rahat okunması için tekrar kaleme alıyorum.

Bu bizim kantinimiz

‘Kelimeler yapraklara benzer, onların bol olduğu yerde altlarında mana meyveleri nadirdir,’ derler. Az ama öz, hakkını vererek konuşalım ve saatlerimizin çoğunu kapsayan kantinimizden söz edelim. Bir fakülteye yetmeyecek kadar küçük, yetersiz küçük bir yer ama bizim yerimiz. Sevecenlikle barındığımız, bazen küfrettiğimiz, bazen şükrettiğimiz, saray mı kulübe mi karar veremediğimiz bir yer.

Birleşmiş Milletler salonuna hoş geldiniz. Enstitülüler, Master öğrencileri, Lisans öğrencileri, öğretim görevlileriyle biz hep buradayız. Ve okul hayatımızın bilmem kaç saati burada geçiyor ya farkında bile değiliz. Şakırtılar, gürültüler, kahkahalar bir anda dolduruyor etrafı, garanti ders arası. Beş on dakika ders arasında sıcak bir çay içmeye çalışanlar. Tatlı ya da değil bir şeylerden bahsedenler, sigarasını yakanlar, söndürenler. Yani dinamizm, coşku, heyecan dolu anlar. Derken bir zil sesi! Azalan gürültüler, uzaklaşan sesler.

Sigara dumanı dağılıyor yavaştan, derse girmeyenler masalara dağılmışlar, sessizlik başlamış yavaştan. Bazı masalarda not çekenler, bazılarında çiftler kafa kafaya vermişler, gözlerinin içi gülüyor. Çaylar yudumlanmaya başlamış, hareket yok. Birden bir kahkaha durgunluğu yırtıyor, kafalar çevriliyor. Ani bir flaş göz kamaştırıyor. Tazeleniyor çaylar yine, sohbet iyice koyulaşıyor.

Derken bir gürültü yaklaşıyor, Enstitü dağılmış, tartışma odasında sonuca varamayanlar burada tartışıyorlar. Hararetle, gürültülü. İnsanın bazen çıldırası geliyor. “Gidin, bizi sokmadığınız odalarınızda tartışın,” diyesi gelse de bir ses sanki boğazımıza lafları tıkıyor. “Sus, ayıptır. Hepiniz öğrencisiniz,” diyor.

IMG_20190406_09415420191210_170608

Öğle paydosu. Tıklım tıklım dolu burası! Tostlar yeniyor, süt, ayran, çay içiliyor. Öğleden sonra hesaplar yapılıyor. “King mi oynamaya gidelim? Falan sinemada iyi film var,” derken bağlanıyor mesele.

Ve böylesine bir devridaim gidiyor. Kıymetini anlamıyoruz belki. Kalorifer borusundan damlayan suya sinirleniyoruz. Farkında olmadan birbirimizi çekiştiriyoruz. Ama burası bizim. Bizim kantinimiz. Nice dostluklar, arkadaşlıklar, değerli ilişkiler burada pekişiyor. Seviyoruz yani.

Günler ayları kovalıyor, okul kapanıyor. O cıvıltılar azalmaya başlıyor. Derin bir sessizliğe gömülüyor. Umutsuz değil, biliyor yine dolup taşacak burası. Yeni yüzler gelecek, yeni umutlarla, içleri sevgi dolu. Ve onlar da benimseyecekler, her şeye rağmen sevecekler. Bu bizim kantinimiz diyecekler.

GÜRCAN

3 comments

  1. Fakülte hayatında kantinlerin yeri ayrıdır. Hele bizimki gibi derme çatma bir kantinse. Aralarda çay, tost biraz muhabbet, biraz tavla oynamak. Hey gidi günler. Gürcan Bey on karedeki bizim kantine çok benziyor. 😊

    Liked by 1 kişi

    • Kantin ikinci sınıftan sonra hayatımın bir parçasıydı, yıllık komitesi sanıyorum kantin kuşu olduğum için bu yazıyı benden rica etmişti. Fakülte Rumeli Hisarüstü binasına taşındığında kantin boğaz manzaralıydı. Oradan da Kenan Evren sayesinde Avcılar’a gönderildik. Yazık oldu, öyle bir kantin hiç görmedim. yemekhane de aynı şekilde müthiş bir manzaraya sahipti. Ben de o günleri ve Münir Özkul’u anımsadım. Yazıyı yazarken ilham veren oydu. Selam ve sevgiler…

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s