Görselliğin Güzelliği

Teknoloji bambaşka bir şey, keşke benim gençliğimde de böyle imkânlara sahip olabilseydik. Keşke ile hiçbir şey olmuyor ama gizlice kıskançlık yapmama da hiç kimsenin söyleyeceği bir şey olamaz. Geçen haftalarda Şarköy’deydim, telefonumda internetim olmadığı gibi orada evde de internet imkânım yoktu. İnternet çok faydalı bir eser farkındayım ama o olmadan da hayatıma devam edebiliyorum. İnstegram hesabım olmadığı gibi whatsapp hesabım da yok. Bunu övünerek söylemiyorum ama bu durum bana rahatsızlık vermiyor.

Hangi gün hatırlamıyorum ama karım benim Facebook’da bir video da etiketlendiğimi söyleyince şaşırdım, fırsat bulduğunda bunu bana da göstermesini söyledim. Akşamüstü ön tarafta oturduğumuzda telefonunda o videoyu açtı, seyretmeye başlayınca filmin kahramanlarını gördüm. 1978 Milliyet halk oyunları yarışması ve EHS yani English High School ekibi, yani 40 yıl önce çekilmiş bir iki dakikalık bir film.

1977 yılında İngiliz Lisesinde (English High School) halk oyunları eğitmenliği görevini üstlenmiştim. İşe sıfırdan başlamış ve ortaya yeni bir ekip çıkarmıştım. İşte bu ekiple birlikte çeşitli yarışmalara katılmış, Fransa’da halkoyunları festivallerine katılmıştık. Karşılaştığım bu film de işte o yarışmalardan birinin küflü raflarda unutulmuş ve şans eseri ortaya çıkarılmış videosuydu.

Videoyu seyredince ilk önce pek bir şey ifade etmedi ama sonra bir daha seyretmek istedim. Büyük bir özveri ve emekle ortaya çıkan ekip, sahnede gerçekten çok başarılı, hatasız ve akıcı bir performans gösteriyordu, ister istemez gururlandım. Aylarca yapılan çalışmalar, harcanan emekler belli ki boşa gitmeyip yerini bulmuştu.

Birkaç gün sonra İstanbul’a döndüğümüzde bilgisayarı açıp internetten etiketlendiğim videoyu tekrar bulup büyük ekranda seyrettim, altına yapılmış olan yorumları okudum. Belli ki ekipte yer alan kişiler kendilerini ilk defa seyrediyorlardı ve durum büyük bir heyecan yaratmıştı. Ben de hissettiklerimi çiziktirip oradaki yorumlara ekledim.

Aslında ortada çok güzel bir anı vardı, ben de kendi adıma böyle bir görselliğin içinde yer almak isterdim ama bizler sadece hafızamıza ve elimizdeki resimlere mahkûmduk. On sene halk oyunları ile uğraştım, katıldığım sahne gösterisinin sayısını bile hatırlamam ama böyle bir videom hiç olmadı. Açık ve net söylüyorum, imrendim doğrusu.

gösteri2

Bu video kırk yıldır hiç görüşmemiş insanların yeniden haberleşmesine vesile oldu. Sonunda yapılan muhabbet buluşup oynayalım noktasına kadar geldi ama ilk önce ben itiraz ettim. En son 1982 yılında iktisadi Ticari İlimler Akademisinin doksan dokuzuncu senesi şerefine Harbiye şehir tiyatrosunda düzenlenen gösteride oynamıştım. Onda da çalıştırdığım ekibin ekip başı gösteriden birkaç gün önce kolunu kırınca mecburen sahneye çıktım.

O sahnede kız kardeşimle birlikte ekibe önderlik ettik ve ilk defa olarak bis yapıp ikinci defa sahneye çıktık. Belki de yukarıdaki büyük güç son gösterim olduğunu anlayıp, bize öyle bir şerefi ihsan etmişti. Sözün kısası o günden beri yani 36 yıldır oynamadım ve oyunları televizyonda veya festivallerde seyir bile etmedim. Hafızam o günleri silip bir kenara attı. Şimdi içki de içsem bilinçaltımın marifetiyle oynar mıyım? Hiç sanmıyorum ama hatır için çiğ tavuk yenir onu da çok iyi biliyorum.

Bu arada arkadaşlar video da seyrettiğim gerçekten çok iyi bir performanstı, yine tebrik ediyorum. EHS ekip kadrosu: Halil, Banu, Değer, Işıl, Babür, Nur, Fahri, Gilda, Seyit, Emine, Nurhan, Zeynep

Son haftanın haberleri böyle işte!

2 comments

    • Evet bu da bir teselli ama Taksim Atatürk Kültür Merkezinde çıktığım, o muhteşem sahnede kendi oynadığım gösterinin bir videosu için neler vermezdim. Tabii her şey sadece hayal, benden bir kaç yaş küçük kişilerin o günlerin hatırı için hâlâ bana hocam diye hitap etmeleri, yanımda çalışanların da Gürcan Bey diye söze girmeleri beni şaşırtıyor. Ben de onların zihinlerinde bu şekilde yer ettiğim kesin.

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s