Çark bir gün duracak

Düşünüyorum da sokaklarda, bahçelerde koşturduğum, maymun gibi ağaç tepelerinde gezindiğim o günler çok başkaydı. Ben özgürce koşturup oynadığımız uçsuz bucaksız yemyeşil, mis kokulu yonca tarlalarını ve içlerindeki yabani tavşanları kovaladığımız o güneşli günleri düşününce kendimi her zaman mutlu hissederim.

Şimdi o başına buyruk hallerimden sıyrılalı çok uzun zaman oldu, büyüdüm, üstelik yaşlandım. İşin acı tarafı bunu kabullenmeyi de öğrendim. Ancak ben hiç gerçekten böyle biri hiç değildim, içimden geleni o anda yapan, sakin görünen ama hareketli civa gibi biriydim. Zamana hâkim olan, düşünmeden hareket eden sonuçlarına da üzülmeden katlanan kişiydim. Çok az konuşur sadece yapmak istediğimin peşinde koşardım.

Geçen zaman bana hiç iyi gelmedi galiba, sosyal bir çevrenin içinde büyürken etrafımdakilerden ve olaylardan olumsuz etkilendiğim kesin. Gelecekte veya geçmişte yaşarken o arada kendimi tamamen unutup gittim belki de. Çevremde meydana gelen gelişmeleri ve olayları, maalesef doğru bir şekilde ve zamanında okuyamamış da olabilirim.

Hayat aslında zamanı gelince bizi uyaracak sinyalleri kendince gönderiyor. İçime yerleşmiş davranış ve düşünce kalıplarını aşamamış, beni uyaran sinyalleri görmemek için çırpınmış da olabilirim. Belki de fark edebildiklerimi de doğru algılamamış olabilirim.

Özgür ruhumu resmen prangaya vuran, hiç gerekmeyen anlamsız bir hayat görüşü ile pısırık bir karakterin yaratılmasına göz yumduğum kesin. Şimdi bakıyorum da davranışlarımı, hareket ve düşünce kalıplarımı bunların çevresinde sabitlediğim aşikâr. İçimden başka şeyler yapmak isterken, karakterimle ters düşmemek için kendimi hep frenlediğim kesin. Hayat akıp gideren, ona zamanında katılmak yerine çevremde olan biteni sanki film izler gibi seyrettiğimin de farkındayım.

20201009_185812

Hepimiz kendimizce bir yol tutturmuş gidiyoruz. Belki artık yapacak bir şeyimiz yok, belki de doğru olarak kabul ettiklerimizin kıskacındayız. İnandığımız bu şeylerin peşinden hiç sorgulamadan sürüklenip gidiyoruz. Bazen de içimizdeki sese kulak vererek, korku ve endişeyle de olsa gözümüzü karartarak adım atıyoruz. İşte bu şekilde çok fazla irdelemeden alınan tesadüfî kararlar, hayatımızın yönünü değiştirebiliyor. Hiç düşünmediğiniz bir ortamın içine girmemize vesile oluyor.

Belki de her şey hayat denen çarkın dönmesidir, zamanı gelince bir şeyler oluyor, bir yerlere gidiliyor, yeni insanlarla tanışılıyor ve bu liste böylece alır başını gidiyor. Eminim hiçbir şeyin açıklaması yok, olan biten ise bilmediğimiz bir zamanda farkında bile olmadan attığımız doğru veya yanlış adımların sonuçları. Biz olanın arkasından övünürüz veya dövünürüz ama olan çoktan olmuştur. Sonuç istediğimiz gibi olursa, ben böyle olacağını anlamıştım diyoruz. Eğer beklemediğimiz şekilde kötü biterse de bu kez çevremiz kabahati bizde buluyor. Hata yaptığımızı, bunun sonuçlarına katlanmamız gerektiğini söylüyor.

Dönen bu çark bir gün duracak, o an hiçbir şeyin anlamı kalmayacak. O zaman yaşarken yaptıklarımız, hatalarımız, sevaplarımız ve günahlarımız kapalı kapılar ardında konuşulmaya başlanacak.

Biz orada olmayacağız, duymayacağız, cevap veremeyeceğiz, yarattığımız o karakter ise orada tek başına olanları izleyecek, konuşulanları dinleyecek. Belki de o an yaşanılan hiç bir şeyin anlamının olmadığını o da üzülerek görecek ama iş işten çoktan geçmiş olacaktır.

Vakti zamanında özgür olan ruhum ise eminim gördüklerini sadece bir tebessümle seyredecek. Eğer birkaç kişinin hayatına olumlu dokunduysa bundan büyük bir mutluluk duyacaktır.

2 comments

 1. Öğretilmişliklerimiz. Yaşam, gece ve gündüz gibi, siyah ve beyaz gibi, iyi ve kötü gibi keskin hatlarla örülmüş bir varlık halidir diye öğretildiğinde, insan varlığını sadece bu ikili zıtlıklarda bulabilecekmiş sanrısına düşüyor öyle değil mi?
  Oysa o keskin kenarlı çizgilerin tam ortasındaki ‘hiçlik’ zannedildiğinin ötesinde çok mana taşıyor.
  O hiçlik ki siyah ve beyazın dışında da pek çok renk olduğunu , gece ve gündüz dışında bir ikindi olduğunu , iyi ve kötü dışında bambaşka bir denge olduğunu anlatır bize.
  Bir varmış bir yokmuş hayatımızda zamanın keskinleştirdiği bu kavramların, yaşanmışlıklarla törpülenebileceğini de gösteren bir hiçlik.
  Büyümenin , yaş almanın önüne geçemeyeceğimiz hayatta bedenimiz değil belki ama ruhlarımız büyümek zorunda değildi oysa.
  Bir düşünün vazgeçtiğimizde bitmiyor mu herşey?
  Dizimiz kanadı diye bisiklete binmekten, o oyuncak alınmadı diye diretmekten ne zaman vazgeçtik biz?
  Kendimizi çabucak büyütmeye mecbur hissettiğimiz gün.
  Ve o gün hiçlikten çıkıp işte o keskin kenarlı varlık arayışımıza başladık.
  O gün biz, bizi bütün yapan pek çok değerden, düşünceden ayrıldık.
  Oysa varlık dediğimiz şey , hiçlikle kucaklaşmaktı.
  Bir bakalım hep birlikte o çocuk şimdi nerede?
  Yetişkin bedenlerimizin çocuk yüreğimizi terk etmeyeceği günlere.
  Sevgiyle kalın,

  Liked by 1 kişi

 2. Günaydın, sabahın köründe ne kadar çok şey yazmışsınız, minnettarım elinize sağlık. Bu yazıyı 25 Mayıs 2019 tarihinde yazıp yayınlamıştım, o sırada kız kardeşimin sağlığıyla uğraşıyorduk kendisi kanserdi. Karmaşık bir ruh haliydi, zaten kız kardeşim de iki gün sonra yoğun bakıma girdi ve 31 Mayıs günü de vefat etti. Yazıları şimdi elden geçirip yazım hatalarını düzeltiyorum, o anki düşüncelerimi ve ruh halimi gözden geçiriyorum.

  Hepimizin karakterini değiştiren bir ân önce toplumda kabul görme ve bir yer edinme isteği. Uyum sağlamak isterken farkında olmadan özgürlüğümüzden vazgeçiyoruz. Hayallerimiz törpülenirken, yaşamı benimseyip kabulleniyoruz.

  Aslında asi ruhum hiçbir zaman törpülenmedi, boyun eğmeyi ve idare etmeyi öğrenemedim biliyorum ama aklıma eseni yaptığım günler de gerilerde kaldı. Çark dönüyor, aklım ve duygularımla ona uyum sağlıyorum ama bakalım nereye kadar.

  Bu arada hayatlarına olumlu dokunduğum kişiler olduğunu da aldığım feedbacklerden biliyorum. Selam ve sevgilerimle…

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s