Gereksiz Hassasiyet

Şimdi anlatacağım küçük hikâyenin temelinde de yaşanan toplumsal gerçekler var. Okumadığı için yakın tarihimizi bilmeyen, din ve siyaset ekseninde kendi doğrularını kabul ettirmeye çalışan birinin hikâyesi bu.

052

 

Vakti zamanında köpeğimiz Tarçın’ı iki aylık aldığımızda, hem aşılarını yaptırmak hem de aklımızdaki sorulara cevap bulmak için veterinere gittik. Aşılarını yapıp kontrollerini bitiren veteriner, onu hazır mama ile beslememizi hatta bir yaşına kadar bilinen iyi bir marka kuru mama vermemizi önerdi. İyi marka kuru mamaların içinde hem vitaminler hem de çeşitli mineraller bolca yer aldığı için, köpeğin gelişim periyodunda bu mamaların çok önemli olduğunu özellikle de belirtti. Yapılan bu öneri bizlere mantıklı geldiği için, biz de öyle yaptık. İlk sene parayı fazla düşünmeden kaliteli ve iyi bir mama alıp, Tarçın’ı onunla besledik ve onun sağlıklı büyümesini sağladık. Daha sonraki yıllarda elimizdeki paramıza bakarak, hangi köpek mamasında ucuzluk kampanyası varsa biz de marketten onu satın aldık.

Evde yemek hazırlamak yerine, hazır mamalar satın alarak köpeğin yemek problemini çözmek, hakikaten en doğru çözümmüş. Biz mamanın üzerine, o gün evde pişen yemeğin suyundan birkaç kaşık koyduğumuzda yemek problemi tamamen ortadan kalkıyor. Tarçın bu kuru mamayı çok mu severek yiyor diye sorarsanız, cevabım kesinlikle hayır olacak. O da ağzının tadını biliyor, ama yapacağı bir şey yok. Umduğunu değil, bulduğunu yemek zorunda.

Tarçın’la ben ilgilendiğim için kuru mama azalmaya başladığında, ben de köpek maması satılan marketlerde hemen fiyat araştırması yapmaya başlıyorum. Mecburen kredi kartı kullandığımız için, önceliğimiz mama da satan büyük marketler.

Kozyatağı’nda bulunan büyük yapı marketinde fiyatı ve özellikleri aradığıma uygun olan bir köpek maması buldum. Oradaki reyon görevlisi, köpek maması ile ilgilenip paketin üzerindeki bilgilendirici küçük yazıları okuduğumu görünce hemen yanıma geldi. Bu davranış tarzı o ürünle gerçekten ilgilendiğimin belirtisi olarak düşünmüş olmalı ki paketi göstererek beni bilgilendirmeye çalıştı.

“İlgilendiğiniz ürün çok iyi bir mama, alanlardan hiç bir şikâyet de almadık, ürün üstelik de Amerikan malı. Fiyatı da çok uygun, bakın yetmiş liradan kırk beş liraya indirildi.”

Bu mamayı daha önce de alıp Tarçın’a yedirmiştim, ama sadece dinleyip hiç sesimi çıkarmadım. Doğrusu fiyatına aklıma yattı, ama birkaç market daha gezip öyle karar vermek istiyorum.

Birkaç gün sonra, aynı yerin yanındaki büyük markete gidip, indirimde olan köpek mamalarına baktım. Geçen gün gördüğüm aynı mama orada da var ve fiyatı da tam kırk lira. Hiç düşünmeden çimento torbaları gibi olan 22 kiloluk büyük mama torbasını alıp, büyük market arabasının içine koydum.

O arada, orada görevli olan reyon görevlisi yanıma yaklaşınca selamlaştık. Bana indirimde olan bir başka marka köpek mamasını gösterip, açıklamada bulundu.

“Şu köpek maması da çok iyidir, üstelik fiyatı da dikkat ederseniz, sizin aldığınızla aynı.”

“Evet, ona da baktım ama bahsettiğiniz mama 18 kilo, bu ise 22 kilo. Arada tam dört kilo oynuyor. Bu üç günde bir kilo mama yiyen köpeğimin, on iki günlük maması demektir.”

Reyon görevlisi mama torbası üzerindeki bilgiler kısmını işaret ederek,

“O aldığınız mama Amerikan malı yazsa da değil, İsrail’de üretiliyor.”

Şaşırdım, ama hemen cevap verdim

“Bilgilendirme etiketini okudum, ama bu söylediğiniz şeyi göremedim.”

“Müşterileri yanıltıyorlar, üstelik de mamanın içinde domuz eti de kullanılmış.”

Sokakta çöpten bulduğu kokmuş şeyleri bile yiyen köpeklerin, böyle bir ayrıntıya dikkat etmeyecekleri kesin.

Ben cevap vermeyince bilgilendirmeye devam etti.

”Benim size tavsiye ettiğim mama ise, Yunanistan’da üretilmiş ve tavuk etindendir. Sizi hem uyarmak hem de bilgilendirmek istemiştim. Siz bilirsiniz!”

Görevli yanımdan uzaklaşırken ben de işittiklerimi zihnimde tarttım. Kırk yıl düşünsem böyle bir konuşma ile karşılaşacağım aklıma gelmezdi. Görevlinin söylediklerinden sonra, merakla mama torbasının üzerine yapıştırılmış olan bilgilendirme etiketini inceledim. Gerçekten de mamanın içinde domuz eti ürünleri de var. Üretim yeri ise kesinlikle Amerika!

Bu konuşmalardan sonra, nedense bir an tereddütte kaldım.

Reyon görevlisi, kendisini neden beni neden bilgilendirmek zorunda hissetmişti?

Neden diğer ürünü bana satmak istiyordu?

Yoksa beni ve köpeğimi, kendince bir şekilde bir şeylerden korumak mı istiyordu?

Ortada belirtilen iki tane olumsuz nitelik var.

Birincisi, üründe domuz eti bulunması!

İkincisi de, ürünün İsrail’de üretildiğinin gizlenmesi.

Yurtdışına gittiğimde ben de yediğim için, köpeğimin de domuz ürünlerinden yemesinde bir mahzur yok. Tarçın’a tenya için zaten düzenli olarak ilaç veriliyor. Ayrıca tüylerinden bize bir mikrop geçmemesi için de, ona üç ayda bir başka ilaç da veriliyor.

Konu Amerikan etiketli İsrail ürünü ise, ne önemi var ki?

Eğer mesele düşmanlıksa biz İsrail’le değil Yunanistan’la savaşmadık mı?

Mamaların çoğu zaten dışarıdan ithal ediliyor, marketlerden ucuz mama almayı göze alan kişi, bunları baştan düşünmüştür. İşin içinde belli ki başka bir şey var, işte esas aklımı karıştıran bu!

Fazla düşünmeden, market arabasını sürüp alışverişime devam ettim.

Doğal olarak Tarçın’a avucumdan zorla yediği mamanın, domuz etinden üretilmiş olduğunu söylemedim. Ayrıca mamanın gizlice İsrail’de üretildiği, üzerine Amerikan malı etiketi konulduğu bilgisini de ondan gizledim.

O da bana,

“Bu ne maması?” diye nedense hiç sormadı.

 

 

 

Reklam

4 comments

 1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim, yaşarken insanların davranışlarını gördükçe her gün şaşkınlığım artıyor. Eksen kayması kavramı dilimize iyice yerleşecek gibi görünüyor.

  Liked by 1 kişi

 2. Şaka gibi 🙂 ilk defa böyle bir şey duyuyorum Gürcan Bey. İçeriği ve nerede üretildiği konusu gereksiz hassasiyete sebep olmuş görüşü ağırlık kazanıyor. Rahmetli Tarçın itiraz etmeyince sorun olmamış. İyi akşamlar.

  Liked by 1 kişi

  • Bu hikayeyi gerçekten 2006 yılında Carrefour’da yaşadım. İnsanların gerekli gereksiz her yere siyaseti ve dini sokmaya çalışması oldum olası beni rahatsız etmiştir. Bütün bunlara hiç gerek yok ki, sonuçta ikisi de dışarıdan alınmış yabancı ürünler, üstelik yiyecek olan da bir köpek. İnsanlar yıldızlara ulaşmaya çalışıyor, bizim insanlarımız da anlamsız boş işlerin peşinde. Allah akıl fikir versin diyorum, başka ne diyebilirim ki? Çok konuştum galiba, iyi akşamlar.

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s