Dünya dönüyor

Dünyayı ve zamanı durdurma şansınız var mı? Cevabı çok basit bunlar durmayacağına göre yaşam da devam edecek. Gözümüzü dünyaya açtığımızda her şey otomatik pilota bağlıydı. İhtiyaçlarımız belli, tepkiler de o çerçevedeydi. Zaman denen bir kavram yok, sadece ihtiyaçlar var ve gerisi boştu.

2013-10-26 07.56.25

Görsel : Elif Banu şen

Düşünmeye ve düşünceleri uygulamaya başladığımızda renkler önem kazandı, siyah beyaz gökkuşağının renklerine büründü. Algılar ortaya çıkarken, zaman o andan itibaren unutulmaya ve önemsenmemeye başlandı. Yarın, dün, biraz önce biraz sonra benzeri bir sürü kavram öne çıktı. Böyle olunca da doğru çalışan mekanizma ters çalışmaya başladı. Şimdiki zaman, sürekli erteleniyor, yok farz ediliyor. Yapılması gereken doğru şeyler yerine muhakkak bir başkası yapılıyor. Peki, sonra ne oluyor?

Sonra bakıyoruz ki keşke denen bir kavram ortaya çıkmış, yapacaktım da olmadı, basiretim bağlandı, neden böyle oldu anlamıyorum benzeri cümlelerin arkasına sığınıp boşa geçirilmiş bir zamana kendimizi affettirmeye çalışıyoruz. Olmuyor, saati geri alır gibi zamanı ve yaşananları geri alıp her şeyi yok farz edemiyorsunuz. Buna yaşam izin vermiyor, zaman zaten gözümüzü dünyaya açtığımız o ilk saniyeden itibaren akmaya başlamıştır. Suyun önüne bir yere kadar set vurabilirsiniz ama zamanın asla.

Bundan sonra diye bir kavrama gerek yok, sadece şimdi var. Yapılacak, söylenecek olan her şeyin zamanıdır. Bunu da dillendirmenin hiçbir manası yoktur. Bizler nasıl davranışlarımızdan ve söylediklerimizden sorumluysak karşımızdakiler de öyledir. Bize söylenen iyi veya kütü her sözün cevabını söyleyen hak etmiştir, bunu için aman ayıp olmasın, kırmayayım demenin bir gereği yoktur. Sevgisini, dostluğunu sunanlara karşı çekinip karşılık vermemenin ve susmanın yanlışlığı da ortadadır. Size karşı sorumlu davranmayanlara karşı kendinizi sorumlu hissetmek çok anlamsızdır. Kırıcı davrananları, zarar vermeyi alışkanlık haline getirenleri affetmek büyüklük değildir, aynı şekilde karşılığını vermemek yanlıştır.

Korkuyu zamanın arkasına gizlemeye çalışmak marifet mi? Dünya zaten dönüyor, zaman akıp gidiyor. Yaşam ortada, o anda yaşanılıyor. Bunu beynimizin içinde sonradan çeşitli senaryolarla, yeni roller yaratarak tekrar yaşatmanın ne anlamı var?

Bunu düşünürken bile farkında olmadan o an kaçırılıyor. Bize özel verilmiş bir yaşamı ve zamanı kullanırken özen göstermemiz gerekmiyor mu? Eğer gerekiyorsa hiç konuşmayın, sadece yapın. Kimsenin kimseye kızmaya ve gücenmeye hakkı yok.

Bunlar sizlerin hep bildiği şeyler değil mi? Şimdi derin bir nefes alın ve biraz önce okuduklarınızı unutun, bunların ciddiye alınacak bir yanı yok. Hayatı nasıl olsa alıştığımız gibi yaşamaya devam edeceğiz. Dünyadan ve zamandan size ne?

O şarkı sözlerinde olduğu gibi,

Dünya durmadan dönüyor dönüyor

Atlıkarınca dönüyor dönüyor

Yalnız dönmeyen bana sensin

Bekliyorum hep nerelerdesin.

Bu dizeleri farkında olmadan kaybettiğimiz şimdiki zamana gönderiyorum. Allah rahmet eylesin, pek hatırlamıyorum ama herhalde iyi bir şeydi. Sahi biz geniş zamana ne vakit geçtik?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s