Matmazel Klara’nın evi

İnternette tesadüfen Edirne’de yıllar önce oturduğumuz evle ilgili bir haber görünce hemen ilgilendim. O oturduğumuz evin şimdiki harabe halindeki resimlerini görünce, ister istemez o günler aklıma geldi ve kelimeler yazıya dökülmeye başladı.

Edirne’ye geldiğimiz 1964 yılının Ağustosunda Filyokuşu’nda bir evde oturmaya başladık, burada iki sene oturduktan sonra Kaleiçi semtinde, yazlık Cumhuriyet sinemasının girişinin karşısındaki sokağı içinde tahtadan bir konağın alt katına taşındık. Evin sahibi ise Matmazel Klara isminde Yahudi bir kadındı ve evin üst katında oturuyordu. Onun katının girişi arka taraftan olduğu için kendisini çok fazla görmezdik.

Matmazel Klara, beyaz saçlı, yüzünü gülerken bir kere bile görmediğim, bu nedenle çekindiğim yaşlı aksi bir Yahudi kadındı. Tek başına yaşardı, bizlerle gerekmedikçe konuşup görüşmezdi, bizler de annemin onu rahatsız etmememiz gerektiği konusunda uyarısı nedeniyle ondan uzak durmaya gayret ederdik. Aslında bizi kendisinden uzak tutan annemin sözleri değil o zamanlar mahalle çocukları arasında korkutma sözleri olan iğneli fıçıya atılma korkusuydu.

Klara1

Görsel:Hudut gazetesi

Bu konak Filyokuşu’nda oturduğumuz evimize göre çok büyüktü, tavanları da oldukça yüksekti. Üst üste yığılmış olan taşlardan örülmüş boyumu kat be kat aşan bahçe duvarlarının ev ile birleştiği yerde iki kanatlı rengi kararmış kocaman tahta bir kapı bulunurdu. Dilli bir düzeneği uzanarak bastırınca kapının bir kanadı o şekilde açılırdı.

Kapıdan içeriye girildiğinde, geniş bir taş avlu ile onun dışında çıkabileceğim gibi ağaçların olduğu toprakla kaplı bir bahçe karşımıza çıkardı. Sundurmalı konağın kapısına ise iki yandan yukarıya uzanan demir parmaklıklı kirli beyaz mermer merdivenler ile çıkılırdı. Geniş düz taşlarla döşenmiş olan avlunun devamında tek katlı bir yapı daha vardı, orası da evimizin mutfağıydı. Avlunun ortasında bir de kuyu vardı, ipler ve ona bağlı metal bir kova da onu kapatan tahta kapağın üzerinde dururdu.

Bahçede benim için en önemli kısım taş duvarın dibinde yana doğru büyümüş olan kalın asmaydı. Günümün okul dışında büyük bölümünün geçtiği, bu yana doğru büyümüş olan kalın ve yaşlı asma, benim en gözde oyun alanımdı. Defalarca iner çıkardım ama nedense hiç yorulmazdım, her seferinde asmayı yeniden keşfediyormuş gibi hissedip öyle hareket ederdim.

klara2

Görsel: Hudut Gazetesi

Bahçede benim için en önemli kısım taş duvarın dibinde yana doğru büyümüş olan kalın asmaydı. Günümün okul dışında büyük bölümünün geçtiği, bu yana doğru büyümüş olan kalın ve yaşlı asma, benim en gözde oyun alanımdı. Defalarca iner çıkardım ama nedense hiç yorulmazdım, her seferinde asmayı yeniden keşfediyormuş gibi hissedip öyle hareket ederdim.

Evin merdivenlerinden beş basamakla yukarıya çıkıldığında büyük bir kapıdan yüksek tavanlı bir salona girilirdi. Burası havalar güzel ve sıcak olduğunda misafirlerin ağırlandığı geniş salonumuzdu. O sene eve alınan buzdolabı da bu salonun bir köşesine konulmuştu.

Sağ tarafta bulunan iki odanın ilki kışın kömür sobasının yakıldığı ve biz çocukların yattığı yerdi. Yüksek tavanları nedeniyle soğuk kış gecelerinde orada radyo dinlenip zaman geçirilirdi. Annemin sıkça yaptığı boza ve yoğurtlar da bu sobanın arkasında keyifle demlenip mayalanırdı. İkinci oda ise annemle babamındı, bizler kendimizi bildik bileli onların odalarında ve yataklarında yatmazdık. Öyle bir yatak keyfi bizim lugatımızda yoktu,

Salonun diğer tarafından şimdi tahtalarla iyice kapatılmış olan yukarıya çıkan bir merdiven vardı. Onun yanından da küçük bir odaya geçilirdi, orası annemin kuzinesini kurduğu, bizlere her gün bıkmadan sıcak börek çörekler yaptığı alandı. İki camın önüne bizim daha önce oturup Selimiye camisini seyrettiğimiz sedir konulmuştu. Okuldan geldiğimizde soluğu burada alırdık, evin mutfağı da bu odadan üç dört merdivenle inilen bahçedeki bu karanlık müştemilatın içindeydi.

Uzun bir tezgâhın üzerine o zamanlar yeni çıkmış olan üçlü Aygaz ocağı konulmuştu. Annem yemekleri burada pişirir, çamaşırlarını gaz ocağı üzerine koyduğu tenekede kaynatıp yıkardı. Benim en çok hoşuma o koyu mavi çivitler giderdi, bu minnacık şeylerin yıkanan çamaşırları neden mavi yapmadığını aklım bir türlü almazdı. Bu evde iki kış oturduk, daha sonra sokağın en sonundaki eve taşındık. Orası kocaman bahçesi ve onlarca ağacıyla benim için bir cennetti.

O günlerin ardından aradan geçen onca yıldan sonra 2020 yılının Eylül ayında Edirne’ye yeniden gidebildik. Elimle koymuş gibi Kaleiçi’ne gittim, anılarımdaki yazlık sinema artık park olmuştu. Matmazelin evi de yeniden restore edilmişti.

20210909_113833

Reklam

9 comments

  • Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Resimlerdeki 60’lı yıllarda bizim yaşadığımız ev ama görüldüğü gibi maalesef harabe halinde. Satın alan kişi onu restore edecekmiş.

   Liked by 2 people

 1. Ne güzel bir tesadüf olmuş. Asma’nın hikayesini yazmıştınız sanırım. Klara hanımı ben bile yazılarınızdan hatırladım. 😁 Bizim Ağrı- Karaköse’deki lojmanımızı da (1963) yıllar sonra Ana Britanica’da görünce (1989) çok heyecanlanmıştım. Güzel duygular bunlar yazmakla ne iyi yapmışsınız. Elif Hanıma da selam ve sevgiler…

  Liked by 1 kişi

  • İnsan bir süre yaşadığı, zaman geçirdiği yerleri görünce ister istemez heyecanlanıyor. Köşelere sıkışmış olan anılar sanki bir anda uçuşmaya başlıyorlar. tatlı bir heyecan içimizi kaplıyor ve mutlulukla çevremizdekilere anlatmaya başlıyoruz. İşte şurada şöyleydi, burada böyle derken kelimeler birbirini izliyor. Kendi adıma böyle duyguları yaşamayı seviyorum. Yorumunuz için tekrar teşekkür ederim, Bizlerden de size ve Önder Beye de selam ve sevgiler…

   Liked by 1 kişi

   • Gürcan Bey, çok güzel bir yazı olmuş, kaleminize sağlık. Ben Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi III. sınıf öğrencisiyim, ismim Elif U. Matmazel Klara’nın Konağı ile ilgili bir ödev hazırlıyorum da acaba elinizde konağın tahrip olmadan önceki haline ait bir fotoğraf var mıdır?

    Liked by 2 people

    • Günaydın Elif Hanım, mesajınızı okuyunca şaşırdığımı ifade etmeliyim. Öncelikle çok naziksiniz, teşekkür ederim. Matmazel Klara’nın evinde 1965-66 yıllarında oturduk. Bu günlerle ilgili anılarımı da birkaç çalışmamda yazdım. Bu günlerde herkesin elinde fotoğraf ve video çeken telefonlar var ama o yıllarda fotoğraf makinesi olanlar parmakla gösterilirlerdi yani zengin işiydi. Fotoğrafçılar gerektiğinde evlere çağrılır ve poz verilip fotoğraf çektirilirdi. Bu anlattıklarım şimdi siz genç arkadaşlara çok komik geliyordur ama hayat maalesef böyleydi. Matmazelin evinin dıştan çekilmiş fotoğrafı elimde yok, sadece sünnetimiz zamanında arka odada çekilmiş bir kaç siyah beyaz resim var. Ben yine de fotoğrafları kutudan çıkarıp karıştıracağım ama olmadığını düşünüyorum. Matmazel Klara’nın evini 2020 yılında gidip yeniden gördüm, resmi zaten yazıda görmüşsünüzdür. Blogda toplam altı çalışmada Matmazelin evi ile ilgili anlatımlarım var. Bunlar, Masal gibi 12, Masal gibi 13, Masal gibi 14, Rita ve Matmazel Klara’nın evi. Blogda bulabileceğiniz bu çalışmalarda da evin yerleşimi ile ilgili ipuçlarını bulacağınızı düşünüyorum. Ödevinizde başarılar diliyorum, eğer bir fotoğraf bulursam da size en kısa süre içinde iletmeye çalışacağım. Ben de bu ilginizden bir çalışmamda müsaadenizle söz etmek isterim. Kolay gelsin, şimdiden iyi yıllar diliyorum. Selam ve sevgiler…

     Liked by 1 kişi

     • Eski yıllara ait fotoğraf bulmak dediğiniz gibi gerçekten zor. Çalışmalarınızda araştırma ödevimden elbette söz edebilirsiniz. Geri dönüş yaptığınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

      Liked by 2 people

     • Elif Hanım, ödeviniz için bir parça dahi katkım olduysa sevinirim. Uzun yıllarımı araştırmalar yaparak geçirdiğim için sizi daha iyi anlıyorum. Otobiyografi yazmaya başladığımda aynı şeyler olmasın diye Matmazel Klara yazısını mümkün olduğunca kısaltıp ‘Masal gibi’ çalışmasına ayrıntıları koymuştum. Bu nedenle onu da okumanızı istemiştim ki siz zaten göz atmışsınız. Kolay gelsin, yolunuz açık olsun.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s