Benzerlik

Bu ülkede yaşadıkça insanlara olan güvenimiz ve inancımız sarsılıyor. Yalan konuşmak, zarar verip kaçmak, fırsatçılık bizim hayallerimizin ötesinde bir yere ulaşmış durumda. Biz böyle bir toplum ne zaman olduk diyeceğim ama bu da çok komik kaçacak. Eğitimli insanların korkup sustuğu, cehaletin prim yaptığı, hassas dengelerin kaybolduğu bir ortamda Allaha emanet yaşayıp gidiyoruz.

On beş gün önce alışverişten dönünce oturduğumuz apartmanın önüne arabamızı park edip eve çıktık. On dakika sonra apartman görevlisi kapımızı çaldı.

“Abi, arabanızın jant kapağı çıkmış,” diye haber verdi.

Hemen ayağıma bir şey giyip arabanın yanına gittim. Söylediği gibi jant kapağı yerde ve üzerinden geçilip ezilip parçalanmış. Ayrıca arabanın sol arka kısmına da çarpılmış ve köşesi ezilmiş, sol ayna da yerinden çıkarılmış. Türkçesi biri arabaya sol arkadan çarpıp sürterek kaçmış.

Gören yok, duyan yok kazayı yapan ise arkasına bakmadan kaçmış. Birilerine zarar vermek sıradan bir iş, vicdanlar çoktan askıya alınmış. Allaha havale etmekten ben vazgeçtim, umarım yapandan zarar misliyle çıkar. Böyle pervasızca her haltı yiyenler, gösteriş için iki dua ederek, Cumaya giderek, oruç tutarak kendilerini rahatlatabilirler ama benim gözümde bunların hiç bir değeri yok.

Ertesi gün gidip mecburen yeni jantlar aldım, sol arka ezik kısmı ise elime bir para geçtiğinde düzelttirip boyatacağım. Maalesef haksızlığımı şikâyet edebileceğim hiçbir yer yok, zorunlu trafik sigortam var ama onun da bana yardımcı olabileceğinden emin değilim.

Bu olaydan birkaç gün sonra Ayvalık tarafına gittik, içinden değil de Cunda adasındaki Çataltepe’den denize girmeyi benimsedik.  Üçüncü gidişimizde akşamüstü mayoları, havluları ve diğer eşyalarımızı toparlayıp arabayı park ettiğimiz yere gittik. Uzaktan arabanın camını açık görünce karıma gösterdim.

“Bak camı açık bırakmışım.”

O hemen tepki gösterdi,

“Benim oturduğum taraf açık, yine ben suçluyum değil mi?”

“Hayır, bu tamamen benim dikkatsizliğim,” desem de o üzerine alındı.

Onu suçlamak aklımın ucundan bile geçmedi,  ama araba kullanırken o kadar çok eleştirdim ki en sonunda yanımda kullanmamaya yemin etti. Kontrol manyağı olan kişi benim, o keyifle araba sürüyor ama ben muhakkak bir laf ediyorum. Bir de bu olay olunca ister istemez sinirlendi. Baştan sona haklı

Aslında camı kapadığımı çok iyi hatırlıyorum.

Fotoğraf0952

Bagajı açıp eşyaları koymak için arka tarafa geçince sağ arka stop lambasının üst kısmının kırık olduğunu ve cama da çamur sıçradığını gördük. Tamponun yanında da siyah büyük bir sürtme var. Başımızdan aşağıya kaynar suların indiğini hissettik. Yüzlerimiz ister istemez üzüntüyle düştü.

Yani günde elli arabanın anca geldiği bir yerde, yine çarpacak bir tek bizim arabayı mı buldular?

Karım yere bakıp plastik kırıklarını göremeyince meraklandı.

“Kırıkları göremiyorum, toplayıp mı götürdüler.”

Ben de merakla yeri inceledim ama gerçekten de ortada en ufak bir kırık parça yok, üstelik çamur da arka cama nereden sıçramış olabilir ki?

 

Başka zarar var mı diye arabanın sağına soluna dikkatle bakınca, plakasını gördük. Sevinçle birbirimize baktık, bu bizim araba değil. Başımızı çevirip etrafa bakınca, birkaç araba yan tarafta başka bir kırmızı Opel Corsa araba gördük. Hiç düşünmeden onun yanına gidince bizim araba olduğunu anladık.

 

Aynı marka, model ve renk araba benzerliği resmen canımızı acıtmıştı, arabanın yanında sevinçle anlatacak söz bulamıyorduk. Uğradığımız haksızlığı daha yeni tolore etmeye çalışırken, on beş gün sonra aynı olayın bir ikincisini yaşamak bizi resmen alt üst etmişti. Şimdi ise kaybolan eşeğimizi yeniden bulmuş gibi sevinmiştik, yani ne günlere kaldık da haberimiz yok.

4 comments

    • Bu problem her evde var, Elif de direksiyona geçtiğinde benden çok çekti ve hâlâ da çekiyor, Her şeye laf edeceğimi düşünerek eli ayağına dolaşıyor. Gerçi biraz duruldum ama hayat araba kullanırken sizler için çok zor, biz erkekler ne zaman böyle kontrol manyağı olduk?

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s