Öncelikler

Düşünüyorum da bu zor dünyada karmaşanın içinde yaşadıkça ister istemez öğreniyoruz. Hayatımızda zaman ilerledikçe gelecekle ilgili sis yükselip azalmaya başlıyor. Yaşamı eğer dikkatle izliyorsak, olayları ve insanların davranışlarını görüyor ve hissediyoruz. Zaman bir şekilde hepimizi bilgilendiriyor, aklımızdaki sorular iyi ya da kötü cevaplarını bir şekilde buluyor. Gereken yerlere istemesek de noktalar konuluyor, çevresel farkındalık artıyor. İçimizdeki beklentiler, endişeler ve korkular sadeleşiyor, sorumluluk alanlarımızın sınırları kendiliğinden çiziliyor. Bunu ise bazen olaylar, bazen de çevremizde bulunan insanların davranışları ve de tepkileri netleştiriyor.

İnsanlar akıllı canlılardır, her şeyi izler ve öğrenip nihayetinde sonuçlar çıkarırlar. Onları bir defa aldatabilirsiniz ama eğer kendileri izin vermezlerse sürekli aldatamazsınız. Kişileri ve onların davranışlarını çözdükleri, çeşitli nedenlerle kendi duygu ve düşüncelerini göz ardı etmeye çalışmadıkları anda her şey basitleşir. Gerçekler tektir, sade ve basittir, çözümler ise problemlere göre aslında zor değildir.

Bu dünyada mutlu ve sağlıklı olmanın temelinde insanlara hak ettikleri gibi davranmak, onların anlayacağı şekilde hareket etmek yatıyor. Hayatımızda yer işgal eden kişilerin bizi içlerinde hangi sıraya yerleştirdiklerini doğru anlamak bence çok önemli. Öncelikler, değerini tam olarak kestiremediğimiz en önemli şey. Kişilerin kendilerini hiçe sayarak doğru olanı yapmaya gayret etmeleri, ne kadar gizlemeye çalışırlarsa çalışsınlar genel olarak kişiliklerinin ve duygularının incinmesiyle sonuçlanıyor.

Uçaklarda yer alan bir yazı ilgi çekicidir, herhangi bir terslikte oksijen maskesini önce siz takın sonra çocuğunuza diyor. Öncelik basitçe ve doğru şekilde belirtilmiş.

Ufuk tarhanGörsel:Ufuk Tarhan

Bizler günlük hayatta önce kendimizi düşünmek zorunda olduğumuzu unutmaya çabalıyoruz. Bu davranış tarzı da karşımızdaki kişilerde belirli bir beklentinin oluşmasına yol açıyor. Verilen tek bir taviz ile birlikte sizlerden aynı davranışlar bekleniyor. Yapmak istemediğiniz birçok şey karşınıza çıkıyor, geri çekildiğiniz anda ise hareketiniz yakınlarınız tarafından hoş karşılanmıyor.

Hâlbuki insan davranışlarını ve yaptıkları hareketleri doğru okumak çok önemli, bu sizin onların hayatındaki öncelik sıranızı gösteriyor. Bu sıra kişi tarafından net bir şekilde belirlendiğinde aynı şekilde hareket etmek başlarda zor gelse de insan öğreniyor. Kişi kendi içinde huzuru bulunca mutlu oluyor.

Kişilere hak ettikleri gibi aynı şekilde davranmak, sizleri başta bir parça rahatsız etse de alışıyorsunuz. Bu kesinlikle kısasa kısas olayı değil, sadece karşılıklı doğru davranış seviyesini tutturmak. Hiçbirimiz başkalarının egolarına alet olmak, çocukça kaprislerine boyun eğmek zorunda değiliz, herkes sınırlarını kendisi bilecek. İnsan olduğumuzu, mutlu yaşamayı hak ettiğimizi kendimize sıkça hatırlatmak mecburiyetinde kalmamak dileklerimle konuyu kapatıyorum. Kendi adıma artık önceliklerimin farkındayım, ya siz?

9 comments

    • Özür dilerim, ben cevap vermeyi unutmuşum. Yazıları elden geçirirken fark ettim ama lütfen kendinizi umutsuz vaka olarak nitelemeyin. Siz sevdikleriniz ve yakınlarınız için elinizden geleni yapmaya çalışan bir kişisiniz. Selam ve sevgilerimle…

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s