Aslında anılar değil

Üniversite yıllarında tanıştığım Şükrü ile yıllar geçse de yine de arada buluşup kahve içiyoruz. Kendisi yazılarımın da sıkı bir takipçisi, yazdıklarımı neredeyse benden daha iyi biliyor. ‘Sen tanıdığım en iyi anı yazarısın,’ diyor. Böyle iltifatları duymak çok güzel! Anlatımlarımla, çevre tasvirlerimle, kelime ve cümlelerimle insanların kalplerine dokunabiliyorsam ne mutlu bana!

Aslında benim yazdıklarım sadece anılarım değil, yaşadığım zaman diliminde çevremde gördüklerim, yaşam biçimleri, kültür ve yaşam tarzı. Onları doğru biçimde aktarabilmek, insanların dimağlarında küçük bir parantez açabilmek önemli! Yapmaya çalıştığım, kişileri eğer yaşadıysa koşturmaca içinde unuttuğu o günlere götürebilmek, gözler önüne o günleri hoş bir tebessümle getirebilmek. Genç nesile de toplumda var olan ama şimdilerde önemsenmeyen kültürel alt yapıyı hatırlatmak. Bütün gayretlerim bu yönde, eminim okuyucular da konuyu bu şekilde görüp değerlendiriyorlardır.

Okumayı sevmeyen, okuyanların da bunu başkalarının gözünün içine sayılarla ve süslü laflarla sokmaya çalıştığı bir ortamda asıl olan kişinin kendi gelişimine sağladığı katkıdır. Okunan bir cümle bile sizi düşündürebiliyor mu? Bir anıyı okurken çocukluğunuzun geçtiği eski mahallenize gidebiliyor musunuz? O günlerde hissettiklerinize ulaşabiliyor musunuz? Sınıfınızda arkadaşlarınızla ve öğretmeninizle birlikte, bir bayram, bir resmigeçit, bir aile ortamı içinde kendinizi hatırlayabiliyor musunuz? Sokaklarda, ağaç tepelerinde, çayırlarda benimle birlikte koşturabiliyor musunuz? Pikniklerde yere serilmiş kilimler üzerinde kendinizi kardeşinizle yumurta tokuştururken hayal edebiliyor musunuz? İşte önemli olan bence budur.

DSC07160Görsel: Elif Banu Şen

Ben kendi adıma iyi bir okuyucu ve gözlemciyim, fotoğrafik hafızam da en büyük yardımcımdır. Şu an’ı yaşadıktan bir saniye sonrası geçmiş olurken, sizlere aktardıklarım aslında benim anılarım değil. O anların zihinde çekilmiş fotoğrafları ve aralarına serpiştirilmiş kişisel yaşanmışlıklardır. Sizi de okurken benim yaptıklarım, iyi ya da kötü yaşadıklarım değil olaylar yaşanırken içinde bulunduğum ortam, çevre cezbediyor olabilir.

Şükrücüm, durum böyle işte! Ben zihnimin, onu zaman içinde kendince kaydettiklerinin sadece basit bir anlatıcısıyım, ne eksik ne fazla. Gerisini kahve içerken konuşuruz, selam ve sevgilerimle.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s