Deneme bir iki üç

İnsan bir şeyleri başardığını görünce, doğal olarak kendine olan güveni de artıyor. Üzerinde çalıştığım ilk hikâye, iyi veya kötü bir şekilde ortaya çıkınca gerçekten mutlu oldum. O hevesle bulduğum her fırsatta daha çok yazmak istedim, ama bu öyle kolay olmuyor. İnsanın anlatacak bir şeyleri yani bir konusu ve bunları doğru bir şekilde ifade edecek planı olması gerekiyor.

Yazacak bir şeyler yakalamak için çevremi gözlemlerken, küçük komşu çocukların şımarık davranışları dikkatimi çekti. İstedikleri bir şey olmayınca sahneledikleri sahte ağlamaları izledim. Bu durumu ister istemez garipsedim, çünkü benim böyle bir lüksüm hiç olmamıştı. Boş tahta makaralar ve bahçedeki ağaçlar dışında oynayabileceğimiz ufacık bir şeyimiz bile yoktu, şimdi ise durum böyle mi?

20180504_122939

Çocukların bisikletlerine, ellerindeki oyuncaklara ve oyun oynadıkları cep telefonlarına bakarken öylece dalıp gittim. Görülen o ki teknoloji bizim çok ilerimizde ama günlük yaşam tamamen gerimizde. Yürüyerek gidilen mahalle okullarına artık ya büyükler eşliğinde ya da servislerle gidiliyor. Okullarda eğitim düzeyi gün geçtikçe aşağıya iniyor, bilimden ve dünya gerçeklerinden tamamen uzaklaşılıyor. Çocuklar makinelere ve bilgisayarlara bağımlı hale getiriliyor, akıllarını kullanmalarına sanki özellikle izin verilmiyor. Gizli cahillik din kisvesi altında bilinçli olarak körükleniyor.

Anne babaların işleri şimdi daha zor, çocuklar evlere mahkûm olmasın ve iyi bir eğitimle daha ileri bir seviyeye gelsinler diye çırpınıyorlar. Eğitimde eşitlik artık yok, normal gelir düzeyindeki ailelerin çocuklarının iyi bir gelecek şansı maalesef yok ediliyor. Oyunun adı eğitimsiz bir güruhu yönlendirmenin dayanılmaz hafifliği. Bakalım neler olacak?

5 comments

    • Esas ben teşekkür ederim, en doğrusunu yapıp okumaya en başından başlamışsın. Çalışmalarımdan bir tek Facebook’ta arkadaşım olan Şükrü’nün haberi vardı, o benim sıkı bir takipçim. O yazıları İşletme 82 grubunda paylaşmak isteyince sevindim. Tekrar teşekkür ederim.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s