Bunlar da geçer

Bazen bir işle uğraşırken aklıma bir şarkı takılır, içimden veya ıslıkla nedenini bilmeksizin onu tekrar eder dururum. Karım böyle durumlarda hemen kenardan müdahale eder, ‘Değiştir!’ Bu sabah da aklıma eskilerden Füsun Önal’ın bir şarkı takıldı, hemen internetten baktım söz ve besteler Melih Kibar ve Çiğdem Talu’ya aitler.

Geçer bunlar da geçer

Üzme tatlı canını bunlar da geçer

Neler gördük biz

Neler çektik biz

Ne derlerse desinler bunlar da geçer

Tamamına bakınca bunun bir aşk ve gurbet şarkısı olduğunu anladım ama nakarat kısmı belleğimde bunca yıldır yer etmiş. Belli ki böyle sözler bizlerin olumsuz şartlar altında kendi kendimizi sakinleştirme sözleri. Ben de kendi kendime rahatlamak için telkinde bulunuyorum bunun farkındayım ama biliyorum her şey gerçekten geçiyor ve sadece sakin olup öyle hareket etmemiz gerekiyor.

İki senedir bir otobiyografi üzerinde çalışıyor ve yakın tarihimizi, olayları çeşitli kaynaklardan araştırıp inceliyorum. Bizler toplum olarak okumayı pek sevmeyiz, hele tarih deyince hepten uzaklaşırız ama işte tarih aslında dedikleri gibi bir tekerrürden ibaret ve bizim bunları araştırıp doğru bir şekilde görüp öğrenmemiz gerekiyor. Zaman ve yaşananlar bizlere neyin doğru neyin yanlış ve aldatmaca olduğunu çarpıtmadan anlatıyor.

İnsanlar taklit konusunda çok yetenekliler, onların geçmişte yapılmış her şeyi yeniymiş gibi önümüze çıkardıklarını ancak tarihi inceleyip araştırarak bilebiliriz. Atılan adımların neden ve sonuçlarını, getiri ve götürülerini tarafsızca görüp kendimizce sonuçlar çıkarabiliriz.

Mustafa Kemal Atatürk, ebedi liderimiz, onun ve arkadaşlarının nasıl yoktan bir ülke var ettiklerini pek çoğumuz masal gibi görüp okuyoruz ama iş bu kadar basit değil. Yokluklar içinde savaşmak, doğru adımlar atmak, yanlışları tespit edip düzeltmek, ileriye gitmek kolay değil. Görüyorum ki her şey bilimle, okumayla, tarihi ve olayları iyi gözlemleyip, gerçekçi ve sakin olup inanmakla ilişkili.

Zor zamanlar geçiriyoruz, 2022 yılı da belli ki böyle olacak, kendime sık sık sakin ol diyeceğim. Sizler ne yaparsınız bilmiyorum ama umutsuzluğa kapılmak yerine zamanımı benzer olayları araştırıp ne tür sonuçlarla karşılaşacağımı irdelemekle geçireceğim. Gereksiz konuşmak yerine çok araştırıp öğrenmeye ve öğrendiklerimden sonuçlar çıkartmaya, öğrendiklerim yazarak sizlerle paylaşmaya gayret edeceğim. Elimdeki kaynakları rasyonel bir biçimde kullanmanın yollarını arayacağım. Yani sonuçta insanca yaşamaya çalışacağız. En başında söylediğim gibi bunca yıldır neler gördük biz, eminim bunlar da geçer. Sizlere ve sevdiklerinize mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir yıl diliyorum. Sevgi ve saygılarımla…

11 comments

 1. Merhaba yeni yılın ilk yorumu olsun Gürcan Bey. Zaman her şeyin ilacıdır, bunlar da geçecek inanıyorum. Yeni yıldan beklentim sadece sağlık ve dünya barışı. Ve tabii pandemi bitsin torunlarıma doyasıya sarılayım. Yazılarıma devam edeceğim. Sizlerin yazılarını merakla bekleyip okuyacağım. Sağlıklı, mutlu ,güzel yeni yılın birçok günü olsun dilerim. Size ,sevgili Elif hanıma, sevdiklerinize ve sevenlerinize. Selam ve sevgilerle…😊🌸

  Liked by 1 kişi

  • Yeni yılın ilk yorumu için çok teşekkür ederim, çok naziksiniz. Burada yeni bir yazınızı göremeyince ben de size gmail’den mesaj gönderdim, ayrıca Facebook’tan da arkadaşlık. Bu şekilde zamanında mesaj iletebiliriz diye düşündüm. Bu arada ben de sizin yazılarınızı merakla bekliyorum, ayrıca okumadıklarımı da ilk fırsatta okuyacağım. Elif de ben de size ve Önder Beye mutlu ve sağlıklı, hastalık engeli olmadan özgürce hareket edebileceğimiz güzel bir yıl diliyoruz. Her şey gönlünüzce olsun, selam ve sevgilerimizle…

   Liked by 1 kişi

 2. Gürcan Bey, yeni yazı yazabilmem için klavyenin başından ayrılmamam lazım. Ama olmuyor ev halleri malum. Mail’i okudum. Güzel dileklerinize gönülden teşekkürler bilmukabele diyorum.(bu kelimeyi severim) Önder ve ben selam ve sevgilerimizi yolluyoruz.

  Liked by 1 kişi

 3. Merhaba okuyup geçmek istemedim, bende dileklerimi, beklentilerimi yazmak istedim.
  Yeni Yılda sağlık olsun mutluluk, huzur olsun öfkeler, kavgalar savaşlar, hüzünler yok olsun silinsin. Herkes barış içinde ve neşe ile yaşasın inşallah 🤲
  Yeni yılınız kutlu sağlık ve mutluluğunuz daim olsun selamlar sevgiler😊

  Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s