Fazla oksijen

Karımla dünden sözleştiğimiz gibi sabah erken kalkıp hazırlandık, kahvaltımızı Maltepe sahilde ki büyük parkta çamların gölgesinde çimenlerin üzerinde yapacağız. Gitmeden önce orada içmek için termosa sütlü neskafeyi hazırladım, yakındaki Safranbolu Fırınından da simitleri, açmaları ve ayçöreklerini aldıktan sonra arabaya ‘oğlum, çek sahile’ demek istedim ama aklı bu günlerde karışık olduğu için söylediğimi hiç anlamadı. Eh ben de gaza basıp yola koyuldum, minibüs yolunda ki ışıklara gelirken bir binadaki tabela dikkatimi çekti, ‘Malatyalılar Derneği’

Böyle şeyleri nedense hep ben fark ederim, her seferinde de düşünmeden duramam, acaba başka illerde veya ilçelerde de ‘İstanbullular Derneği’ var mı? Bu güne kadar gezip gördüğüm yerler de ben böyle bir şeye rastlamadım. İstanbul’da uzun yıllar yaşayıp da sonradan başka yerlere gidip yerleşenler memleket hasreti hiç çekmiyorlar mı? Sivas’ta yaşıyorum ama aslen İstanbulluyum diyen biri ile karşılaşma olasılığım acaba yüzde kaç?

Bana göre insanlar her yerden olabilir ama nedense İstanbullu olamaz, Aslen Malatyalı olabilirsiniz, Sivaslı da, belki Erzurumlu veya Amasyalı da ama İstanbullu olamazsınız. Burada doğup büyümüş biri olabilirsiniz ama aslen Zonguldak’lısınızdır. Hani benim memleketim, karnımın doyduğu, yaşadığım yerdi? Yani bütün bunlar baştan sona yalan demek ki.

Karşınızda ki kişiye sorarsanız cevabı da hazırdır,

“Ben burada geçici bulunuyorum, elbet bir gün köyüme geri döneceğim. Memleket hasretimi de şimdilik ……derneğine gidip insanlarla sohbet ederek gideriyorum, hem telefonla görüntülü bedava internet de var.”

Orhangazi Parkı, Maltepe-İstanbul

Bu gün sahilde çimenlerin üzerinde oturmuş kahvaltımızı ederken göz attığım romanda bir cümle dikkatimi çekti, ‘En fazla acıyı kolej mezunu kızlar çeker.’ Düşünüyorum da eğitim aldıkları okul da başka bir gelişmiş kültürün disipliniyle ileri seviyede eğitiliyorlar. Kapısından içeriye adım attıkları okulun dışında ise çok başka bir dünya var. Disiplin yok, eğitim yerlerde sürünüyor, cehalet üst seviyede, din ve kadercilik alıp başını gitmiş.

İnanırım, eğitim düzeyi yükseldikçe içinde yaşanılan ortam insanın daha çok canını acıtıyordur. Görülen, işitilen, yaşanan her şeyin sorgulanması kolay değil. Normal olarak olması gerekenler olmuyor, öğrenilenler havada kalıyorsa, işte o zaman acı da başlıyordur. İş hayatında, eğitimde, günlük yaşam ve aile içinde kadın erkek eşitliği ağıza bile alınmıyorsa acılar katlanıyordur. İşte bütün bu nedenlerden dolayı da ilk fırsatta yurt dışına kaçış gerçekleşiyor.

Konu Malatyalılar Derneği tabelasından başlayıp olmadık yerlere gitti ama suçlusu eminim temiz hava. Uzun bir süre evde kalınca, alınan bol oksijen işte böyle insanın kafasını karıştırıyor.

4 comments

    • Öncelikle güzel sözleriniz için Elif ve ben teşekkür ederiz, arada böyle sabah kaçamakları yapıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi gerçekten çok iyi çalışıyor. yeşillikler içinde huzurla oturup bir kitap okuyabiliyoruz. Bu park diğer belediye zamanında bitirildi, Mısır’dan dolar ödenip alınıp kuruyan hastalık saçan palmiyeleri görmeniz gerekiyordu. Zaten çok kısa sürede kuruyup gittiler. Bizler parka sessizliği yaşamak, dinlenip huzur bulmak için gideriz ama parkın içine bir cami oturtmuşlar. Yani neyse, biz cumhuriyet çocuklarının en önemli bayramlarından olan Zafer bayramınızı da kutluyoruz. Bu arada dernekler konusunu atladım 🙂 Çok şaşırıyorum, gördükçe bu işlerin planlı programlı olduğunu düşünüyorum. Adını bile duymadığım bir ilçenin bir köyünü kalkındırma derneğinin burada var olmasının anlamını kavramakta zorlanıyorum. İstanbul zaten çeşitli şehirlerden gelip yerleşenlerce bölünmüş, bizler de arada sıkışıp kaldık. Ne yapalım sağlık olsun, selam ve sevgilerimle.

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s