Kaçıncı Bahar

Düşünüyorum da ilk hatırladığım anım da gözümün önünde büyük blok taşlar vardı. Onların üzerinde oynamak, aralarına girip aşağı yukarı inip çıkmak herhalde en çok sevdiğim şeydi. Ardından bir ayağım alçılı duvara tutunarak yürüdüğüm günleri büyüklerimden dinlediğim zamanları anımsadım. Ben o devreyi değil de daha ilerisini, özgürce hareket ettiğimiz uçsuz bucaksız yonca tarlalarını ve tavşan kovaladığımız o güneşli günleri düşününce kendimi mutlu hissederim.

20190508_203623

Şimdi o yaramaz hallerimden sıyrılalı çok uzun zaman oldu, büyüdüm, üstelik yaşlandım. İşin acı tarafı bunu kabullenmeyi de öğrendim. Ancak ben hiç gerçekten de böyle biri değildim, içimden geleni o anda yapan, sakin görünen ama hareketli civa gibiydim. Zamana hâkim olan, düşünmeden hareket eden sonuçlarına da üzülmeden katlanan biriydim. Çok az konuşur sadece yapmak istediğimin peşinde koşardım.

Geçen zaman bana hiç iyi gelmedi galiba, büyürken etrafımdakilerden ve olaylardan olumsuz etkilendiğim kesin. Gelecekte veya geçmişte yaşarken o arada kendimi tamamen unutup gittim belki de. Çevremde meydana gelen gelişmeleri ve olayları, maalesef doğru bir şekilde ve zamanında okuyamamış da olabilirim.

Hayat aslında zamanı gelince bizi uyaracak sinyalleri kendince gönderiyor. İçime yerleşmiş davranış ve düşünce kalıplarını aşamamış, beni uyaran sinyalleri görmemek için çırpınmış da olabilirim. Belki de fark edebildiklerimi de doğru algılayamamışımdır.

Özgür ruhumu prangaya vuran, hiç gerekmeyen anlamsız bir hayat görüşü ile karakterin yaratılmasına göz yumduğum kesin. Şimdi bakıyorum da davranışlarımı ve düşünce kalıplarımı bunların çevresinde sabitlediğim inkar edilemez. İçimden başka şeyler yapmak isterken, karakterimle ters düşmemek için kendimi hep frenlemiş de olabilirim. Hayat akıp giderken ben bunu bile anlamakta zorlandım mı acaba? Çevremde olan biteni sanki film izler gibi seyretmiş olamaz mıyım?

Hepimiz kendimizce bir yol tutturmuş gidiyoruz. Belki yapacak bir şeyimiz yok, belki de doğru bildiklerimizin kıskacındayız. İnandığımız bir şeylerin peşinden hiç sorgulamadan sürükleniyoruz. Bazen de içimizdeki sese kulak vererek, korku ve endişeyle de olsa gözümüzü karartarak adım atıyoruz. İşte bu şekilde çok fazla irdelemeden alınan tesadüfî kararlar, hayatımızın yönünü değiştirebiliyor. Hiç düşünmediğiniz bir ortamın içine girmemize vesile oluyor.

Belki de her şey hayat denen çarkın dönmesidir, zamanı gelince bir şeyler oluyor, bir yerlere gidiliyor, yeni insanlarla tanışılıyor ve bu liste böylece alır başını gidiyor. Eminim hiçbir şeyin açıklaması yok, olan biten ise bilmediğimiz bir zamanda farkında bile olmadan attığımız doğru veya yanlış adımların sonuçları. Biz olanın arkasından övünürüz veya dövünürüz ama olan çoktan olmuştur. Sonuç istediğimiz gibi olursa, ben böyle olacağını anlamıştım diyoruz. Eğer beklemediğimiz şekilde kötü biterse de bu kez çevremiz kabahati bizde buluyor. Hata yaptığımızı, bunun sonuçlarına katlanmamız gerektiğini söylüyor.

Dönen bu çark bir gün duracak, o an hiçbir şeyin anlamı kalmayacak. O zaman yaptıklarımız, hatalarımız, sevaplarımız ve günahlarımız kapalı kapılar ardında konuşulmaya başlanacak. Biz orada olmayacağız, duymayacağız, cevap veremeyeceğiz, yarattığımız o karakter orada tek başına olanları izleyecek, konuşulanları dinleyecek. Belki de o an yaşanılan hiç bir şeyin anlamının olmadığını o da üzülerek görecek ama iş işten çoktan geçmiş olacak. Vakti zamanında özgür olan ruhum ise eminim gördüklerini sadece bir tebessümle seyredecek. Eğer birkaç kişinin hayatına olumlu dokunduysa bundan büyük bir mutluluk duyacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s