Hayat günlüğü-son ve özet

Hayat Günlüğü isimli yeni romanımın ilk üç bölümünü sizlerle paylaşarak amacımı gerçekleştirdim. Romanın dijital internet ortamında bana ait olduğunu kayıtlarla göstermeye çalıştım. Çalışmanın daha okumadığınız 53 bölümü daha var, konuya vakıf olmanız açısından sizlere de açıklama yapmak zorundayım.

Bu çalışma dosyası, içinde Türkiye’de karşılaşılan UFO, Uzaylıların insan kaçırma konularının işlendiği, organ mafyasının da dâhil olduğu bir polisiye aşk romanıdır. Kitabın hedef okur kitlesi ve hitap ettiği kesim, bilim kurgu ile harmanlanmış polisiye romanlarından hoşlanan yetişkin ve genç okurlardır.

‘Hayat günlüğü’ isimli roman dosya çalışmamın özeti ise şu şekildedir:

Göz gözü görmeyen yoğun sisin olduğu bir gece Ali ile Sinem’in yolları kesişir. İkisinin de bu havada yola çıkmak için kendilerince mantıklı sebepleri vardır. Yardım işaretiyle Sinem’i yoldan alan Ali’nin kullandığı arabaya, bir kamyon arkadan kasıtlı olarak birkaç defa çarpar ve onu yolun dışına çıkarır. Takla atarak duran arabada kendine gelen Ali, acıyla başındaki kesiği ve kanamayı fark eder. Yanındaki koltukta bulunan baygın kadının nabzının attığını anlayınca sevinir. Arabadan dışarıya zorlukla çıkıp yaralı kadına yardımcı olmaya çalışırken, aşırı kan kaybı nedeniyle bayılır ve yere düşer.

Çalan cep telefonun sesiyle gözünü açan Sinem, ailesine kazayı, tahmini yerini ve sağlık durumunu anlatır. Arabadan dışarıya çıkarken telefonun feneriyle yerde çamurun içinde yüz üstü yatan adamı fark eder. Başında kanaması olan adamı boğulmaması için çevirir ve 155 Polis imdat servisini arayıp durumları ile yerleri hakkında bilgi verir.

Arabayı yoldan çıkardıktan sonra durmadan yola devam eden kamyon şoförü, aslında organ mafyası ile birlikte hareket eden birisidir. Kimsenin şahit olamayacağı zamanlarda böyle kazaları bilinçli olarak yapmaktadır. Bu kamyon şoförünün haber vermesiyle, mafya üyeleri hemen kaza yerine doğru yola koyulurlar. Yanlarına bu işlerde kullandıkları bir doktoru da alırlar. Hızlı hareket eden bu kirli kişiler, polisten önce kaza yerine gelirler. Hiç beklemeden kadını bayıltıp onu diğer yaralıyla birlikte kendi minibüslerinin yanına taşırlar. Onları içeriye yerleştirecekken birden projektör gibi parlak ışıkların içinde kalırlar.

Işık yok olduğunda kamaşan gözlerini açarlar ama yanlarında getirdikleri kişiler ortada yoktur. Polislere yakalanmamak için hemen arabaya doluşup oradan hızla kaçarlar.

Ufo

Kaza yerine inen polisler, orada yaralıları bulamazlar. Olay yeri araştırma biriminin yaptığı araştırma sonucunda yaralı kişilerin kaçırıldığı anlaşılır. Organ ticareti konusunda sabıkası bulunan kişilerin takibi neticesinde, sonuçlar hızlı bir şekilde alınır. Olaya karışan bütün çete üyeleri ile kamyon şoförü de çok geçmeden ele geçirilir, ancak kazada yaralanan kişiler ortada yoktur. Onlar da ifadelerinde ısrarla ortaya çıkan parlak ışıktan söz etmektedirler.

Sinem ile Ali, gözlerini açtıklarında kendilerini bir mağaranın girişinde bulurlar. Güçlükle ayağa kalkmaya çalışırlarken, özellikle kasıklarında hissettikleri ağrılar onların canını acıtır. Nerede olduklarını öğrenmek için birbirlerine destek olarak taşlı bozuk bir yolda yokuş aşağıya yürümeye başlarlar. Bir giriş kapısına vardıklarında, daha önceden görmedikleri Gürlevik dinlenme parkı ve Ferzene Mağarası tabelası dikkatlerini çeker.

Ana yolda yürüyerek ulaştıkları bir parkta bulunan görevli, onların sorusu üzerine şu an Konya Seydişehir’deki Kuğulu Park’ta bulunduklarını söyler. Üstelik kazanın üzerinden de iki koca gün geçmiştir.

Park görevlisinin yardımıyla polisi arayıp yardımcı olmalarını isterler. İki gündür her yerde aranan kişileri almak için hemen bir ekip görevlendirilir. Emniyet merkezinde yapılan kimlik tespitleri kesinleşince, İstanbul’da ki görevli birime de bilgi verilir. Konu hem organ mafyası ile bağlantılı olduğu hem de kişilerin kasıklarında ağrılar olduğu için üniversite hastanesine götürülüp kapsamlı bir kontrole sokulurlar. İstanbul da olayları takip eden komiser Hayati de Konya’ya gelir.

Yapılan tetkikler sonucunda vücutlarındaki organların tamam olduğu görülür. Adamın başında olduğu söylenen derin kesik ise sanki hiç olmamış gibidir. Kasıklarındaki ağrılar için yapılan inceleme sonucundaysa, kadından yumurta, erkekten ise sperm örneklerinin alındığına kanaat getirilir.

İstanbul’dan gelen komiserin baştan beri kafasını meşgul eden UFO konusu, park bekçisinin verdiği bilgilerle akılları iyice karıştırır. Gece parlak ışıkların park yakınlarında dolaştığı böylece ortaya çıkar. Bu tatsız durum Ali ile Sinem’in de canını sıkar, üstelik geçen süre içerisinde hatırladıkları hiçbir şey de yoktur. Tanımadıkları ve bilmedikleri bu yerlerde farkında olmadan birbirlerine destek olurlar.

 

İstanbul’a dönüşlerinde öğrendikleri her bilgi kafalarını iyice karıştırır. Selimpaşa ve Silivri civarı, Konya Seydişehir ve Kuğulu Park gazetelere UFO haberleriyle konu olmuştur. Ancak yayınlanan her haber daha sonra bir şekilde yalanlanmıştır. Daha önce uzaylılar tarafından kaçırıldığı iddia edilen kişilerden alınan yumurta ve sperm örneği haberleri ise onların melez bir ırk yaratılmak üzere kullanıldığını işaret etmektedir.

Bu arada Ali ile Sinem’in sahip oldukları karakterleri ve çevrelerine karşı olan davranışları da olumlu bir yönde değişim göstermektedir. Ali’nin eniştesi, onların sadece altlarının değil beyinlerinin de kurcalandığını şakayla karışık bir şekilde söylemektedir.

Yaşanan her dakika ve her yeni olay onları daha çok yakınlaştırır. Adı konulmamış olan beraberlik sonunda gün yüzüne çıkar, birbirlerini farklı bir şekilde tamamladıklarını çok geçmeden de anlarlar.

Çalışma özet olarak bu şekildedir, beni takip ettiğiniz için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s