Akıllı telefonlarla işim zor

Nüfus cüzdanınızı unutup dışarıya çıktığınızda onu almak için geriye dönmezsiniz ama söz konusu olan cep telefonu ise akan sular durur.

Bu benim için geçerli değil ama karımdan birkaç uyarı aldığım da yalan değil.

“Cep telefonunu açmayınca merak ettim, başına bir şey geldi diye endişelendim.”

“Lütfen cep telefonunu unutma!”

İyi ama benim gibi yaşını başını almış emekli bir adamı kim ne yapsın?

Beni telefonumdan zaten iki kişi arar, biri karım diğeri de kız kardeşim. Benim telefon etmem gerekirse de konuşma sürem bir dakikayı pek geçmez.

Telefonum zaten karımın on sene önce kullandığı ama yine de üzerinde tuşları olmayan yarım akıllı bir şey. Ben telefonun tuşlarını göremezsem panik oluyorum, elim ayağım resmen birbirine karışıyor. Böyle olunca da olmadık olaylar başıma geliyor.

Kredi kartı borcu olanlar daha iyi bilirler, şubelerden yatırmaya çalıştığınızda bankodaki görevli hemen uyarıyor.

“Bu işlemi ATM’lerden veya internetten çok kolay yapabilirsiniz.”

Peki, teknolojiye ayak uyduramamış kişiler ne yapacak?

Memurlardan laf işitmemek için ben de kendimce bir yol belirledim. Çok akıllı adamımdır, emekli maaşımdan kredi kartına yatıracağım miktarı o gün banka kartımla ATM’den vadesiz hesabıma yatırıyorum. Kredi kartımla da yine ATM’den vadesiz hesabımı kullanarak ödememi yapıyorum.

Hangi aydı hatırlamıyorum, ben yine dokuz yüz lirayı yanıma alıp şubeye gittim. Şube dışındaki ATM’den parayı yatırmak için işleme başladım. ATM’lerin verilen paraları beğenmeme huyu vardır, inatla verdiklerimi geri veriyor. Ben de inat konusunda sabıkalıyımdır, geri aldıklarımı çevirip tekrar veriyorum. En son parayı alınca ATM’nin ekranı birden karardı, hiçbir şey ortada yok ve internet kesilmiş. Yatırmaya çalıştığım paralar hesabıma girmedi ve öylece makinede duruyor.

Korkuyla öylece donup kaldım.

ATM’nin başından ayrılamıyorum, bankaya girenlere durumu anlatıp, bir görevliye haber vermelerini rica ettim. İçerden şu numarayı arasınlar diye biri haber getirdi. Söz konusu numarayı aradım, işlemi başlatabilmek için doğal olarak TC numaramı veya kart numaramı istiyorlar. Benim telefonun tuşları da bir türlü açılmıyor, istenen numaraları da bu nedenle giremiyorum, hop hat kapanıyor.

Sonunda bir koşu şube kapısından içeriye bağırıp yardım istedim ve tekrar makinenin başına döndüm.

Zavallı halime acıyan banka güvenlik görevlisi yanıma geldi.

“Panik yapmayın, hiçbir şey olmaz.” diye beni sakinleştirmeye çalışıyor. “İnceleyip parayı hemen hesabınıza geçerler.”

Söylemesi güzel de bir şey olursa benim o parayı yerine koyma şansım yok.

Telefonumu güvenliğe verdim, siz arayın dedim ama o da beceremeyince şubeye girdik. Orada eğitimde olan yeni memurlardan biri kendi telefonundan aramama yardım etti ve durumu ilgilenen yere bildirdik. Akşama doğru da paranın hesabıma geçtiği mesajını alınca derin bir oh çektim, tabii o arada ömrümün yarısı da uçup gitti.

Karım birlikte yaşlanacağımızı zannediyor ama ben ömrümün çoğunu böyle saçmalıklarla çoktan tükettim, bundan haberi yok.

Bu olaydan sonra bir tanıdığım internetten eski ve tuşlu bir telefon almama yardım etti. Onu kullanmaya başladım ama ona da bir süre sonra bir mesaj geldi.

“Kullandığınız telefonun IMEI numarası klonlanmıştır. Telefonunuz otuz gün içinde kullanıma kapatılacaktır.”

Bu üçüncü oluyordu, eski telefonların IMEI numaraları bir süre sonra yeni telefonlara aktarılıyormuş. Telefon sahipleri de böylece kabak gibi ortada kalıyorlar, paranızla aldığınız faturalı telefonunuzla vedalaşıyorsunuz. Bu telefon işi benim gibiler için çok zor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s