Fil hafızam

Etrafta benim gibilerden çok kalmadı galiba. Karım fil hafızamın olduğunu, gerekli gereksiz her şeyi hatırladığımı söylüyor.

Evet, hafıza kapasitemin yüksek olduğunu düşünüyorum. Yemeyip içmeyip gözümle gördüğüm, duymayan kulağımla işittiğim, dokunup hissettiğim ve tattığım çok şeyi zihnimin bir yerlerine kaydedip depolamışım.

İşin komik yanı bu kayıt işlemi hiç durmadan da devam ediyor. Laf arasında uyarayım, benim yanımda dikkatli konuşmanızda yarar var sonra yanlış anlaşılmalar olmasın. Derinlerde kayıtlı olan bir şeyler olmadık zamanlarda, alakasız bir şekilde aklıma gelebiliyor, sadece o kayıtların gıdıklanması yeterli oluyor.

Ne yapabilirim, bu yaştan sonra ana hafızayı tarayıp temizlik yapacak bir halim de yok. Üstelik bu iş Facebook olayı gibi içeriye girdin mi çıkış yok, sadece dondurabiliyorsun.

Unutmak için içki içenler, olmadık işlerle uğraşanlar hiç boşuna yorulmayın. Yukarıdaki şahıs maalesef kendi bildiğini okuyor, gerisi boş. Kendi gizli temizliğini kendisi bana bile hissettirmeden yapıyor.

Zaman içinde yaşadığım her şey kafamın içinde yayılmış otururken, çok fazla dolaşmayı da sevmiyorum. Ağırlık yaptığından değil ben taşınmayı pek sevmiyorum, yaşadığı yeri değiştirmeyi seven biri değilim. Çocukluğumda peder beyin memuriyeti nedeniyle onun peşine takılıp çok yer dolaştık ama aklımın oturmaya başladığı zamanlarda yirmi dört yıl Feneryolu’nda yaşadım. İşin komik tarafı şimdi oturduğumuz yerde de bu sene yirmi dörde gireceğiz, bize gizliden yol göründü galiba.

Her neyse birkaç ay önce bir Cumartesi günü eski semtim Feneryolu’na nostalji turu yaptım, sokakları dolaştım ve etrafa bakındım. Muhit aynı, demirbaşlar yani Gazi Muhtarpaşa Korusu da yerinde duruyor, sokaklar değişmemiş. Ancak o güzelim iki üç katlı evlerin yerine onar katlı binalar kondurulmuş.

G7A

Üzüldüm, sokaklarda evlerin boyunu aşan o büyük ağaçlar sanki birer fidan gibi kalmış. Ah bu kentsel dönüşüm hikâyesi yok mu bütün o güzelliklerin canına okudu.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s